Vai mums vēl ir vajadzīgi pulksteņu meistari?

March 28, 2018

by — Posted in Ekskluzīvi pulksteņi, Laiks, Pulksteņi, Pulksteņu meistars

pulkstenu-meistars-ervins-undelis

Atbilde viennozīmīgi ir jā! Lai arī sena māksla, tā noteikti nav zaudējusi savu vērtību arī mūsdienās, vēl vairāk – apvijusies ar senām tradīcijām un gadsimtu pieredzi, ieguvusi vēl lielāku nozīmi. Papildināta ar šodienas zinātnes iespējām un tehnoloģijām, tā kļuvusi tikai pilnīgāka. Tas savukārt tikai palielina pulksteņu meistara vajadzību būt tik zinošam, cik vien iespējams un pienākumu vienmēr turpināt attīstīties.

            Kas lācītim vēderā jeb kādam jābūt pulksteņu meistaram?

Meistaram ir jāpārzina pēc iespējas vairāk pulksteņu veidi, to izveide un labošanas kārtība, dažādie materiāli, to specifika un citi aspekti. Šī profesija nudien ir teiciena “mūžu dzīvo, mūžu mācies” iemiesojums, jo nepietiek tikai ar teorētiskām zināšanām, pulksteņu meistars pamatā ir praktiska profesija. Lai apgūtu šo arodu, ir vairākas iespējas – profesionāla skola vai kļūšana par mācekli, bet katrā ziņā, lai kādu ceļu izvēlētos, visa pamatā ir apņēmība veltīt tam savu dzīvi un nemitīgi attīstīties.

Pulksteņu meistars Ervīns Undelis, kurš darbojas tepat vien Rīgā,  ir apliecinājums, ka visu labāko var apgūt pie Šveices meistariem, kur pilnveidojies arī mūsu pašu profesionālis. Ervīns kopā ar kolēģiem katru gadu apmeklē Šveices pilsētu Leoklu, kurā tiek ražoti Bergeon pulksteņu veidošanas un remontēšanas instrumenti. Tur ne tikai var papildināt savu instrumentu klāstu, bet arī uzzināt jaunāko informāciju par aktualitātēm pulksteņu ražošanā.

Tā kā rokas pulksteņi ir mana kaislība, kurai par godu šo blogu vispār izveidoju, nolēmu noskaidrot – kas tad tā īsti ir par rūpnīcu, kā izskatās pulksteņu detaļu veidošana, utt. Atradu kādu video: https://www.youtube.com/watch?v=02X2GAfT1KA. Šeit parādīta tikai neliela daļiņa no tā, kā izskatās instrumenti gan pulksteņu veidošanai, gan remontēšanai. Tomēr es jau uzzināju, cik specifiski tie ir – daudz dažādu izmēru skrūvgrieži, pincetes, monokulāri, u.c.

Katrā ziņā viens ir skaidrs – par pulksteņu meistaru nevar kļūt vienā dienā. Pamatzināšanas gan var sākt apgūt kaut vai caur pamācību video youtubē, taču savas zināšanas noteikti jāpapildina arī no citiem meistariem, kuri apguvuši katra zīmola specifiskās īpašības.

            Pulksteņu meistara pamatpienākumi

Visbiežāk tie būs labošanas darbi, piemēram:

  • Vispārēja diagnostika
  • Korpusa atjaunošana
  • Jaunu stikliņu, siksniņu uzstādīšana
  • Detaļu pasūtīšana un izgatavošana
  • Visu iekšējo mehānismu remonts

Tomēr par pašu galveno pienākumu varētu saukt sevis izglītošanu mūža garumā, jo tehnoloģijas un pulksteņu veidošanas mehānismi un materiāli nemitīgi pilnveidojas. Labam meistaram jāspēj tikt līdzi inovācijām.

Mūsdienu straujajā ritmā liekas, ka laiks skrien arvien ātrāk un ātrāk un mēs vēl vairāk mēģinām saplānot savu laiku efektīvi. Pulksteņa esamība mums līdzās katru brīdi šobrīd liekas tik pašsaprotama, bet ir labi kādreiz aizdomāties, cik sarežģīti mehānismi tie tomēr ir.

Tāpat arī vajadzētu novērtēt to mazo daļu cilvēku, kas tiešām ir spējīgi radīt to bez kā nespējam vairs iedomāties savu dzīvi. Tam tiek veltīta visa meistara dzīve. Pulksteņu meistara ikdiena varbūt nešķiet tā aizraujošākā, bet tā ir iespēja būt daļai no vēstures, daļai no augsti vērtētiem speciālistiem. Manuprāt, sajūta, kad visi sīkie zobratiņi sāk kustēties vienotā sistēmā un sekundes rādītājs iet uz priekšu, varētu būt neaprakstāma.

Gadiem krātās zināšanas ir ļoti pilnveidojušas meistaru spējas un iespējas, saglabājot galveno – prieku par padarīto, pacietīgu virzību uz priekšu ar katru nākamo detaļu un vēlmi būt daļai no lielā laika rata.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *